רגעיו האחרונים של סוודט קיליצ'לר – עיתונאי טורקי שנהרג במשט לעזה

Posted on 27 ביוני 2010 של

2


הפוסט הבא מובא בתרגום מאנגלית מהאתר של  Ali abunimah, הפוסט המקורי כאן.

***

סוודט קיליצ'לר – Cevdet Kılıçlar בן 38, עבד עד לרגע האחרון בחייו. חומר הגלם שצולם במהלך ההשתלטות על הספינה מאווי מרמרה בשעות הבוקר המוקדמות של 31 במאי והוברח מבעד לחיפושים של הרשיות הישראליות ע"י "קאלצ'רס אוף רזיסטנס" (CoR תרבויות ההתנגדות), מראה את העיתונאי הטורקי רגעים לפני מותו — ואז לאחריו.

הוא אחד מתשעת האנשים שנורו למוות ע"י החוטפים הישראלים בזמן הסתערות חיילי הקומנדו על המאווי מרמרה ועל חמשת הסירות הנוספות במשט החופש לעזה, שלאחר מכן חטפו את הספינות על נוסעיהן ועל צוותם אל ישראל. המשט נועד להביא סיוע לעזה על אף הסגר הלא חוקי שישראל מטילה על הרצועה.

בערך בדקה ה39 בחומר המצולם, מפעיל המצלמה מטעם CoR נמצא על הסיפון של המאווי מרמרה. ברקע נשמעים המסוקים ונראת הרוח מהמדחפים. בדקה ה40 בדיוק, סוודט קיליצ'לר מופיע כשהוא עולה במדרגות מרציף נמוך יותר כאשר במרכז התמונה לפניו פעיל השלום הנורווגי אספן גופן Espen Goffen מדבר ישר למצלמה. קיליצ'לר בזקן מטופח וחולצה שחורה מערסל את המצלמה בידו השמאלית. הוא לא לובש חגורת הצלה. הוא מצטרף לאחרים ומתחיל לעבוד — לצלם תמונות שמתעדות את ההתקפה הישראלית. נקודת הלייזר חורשת הרעה מטיילת על הסיפון. כעת מסוק הבלק-הוק הישראלי נכנס לטווח ראיה ומתחיל להוריד חיילי קומנדו על הרציף העליון. ספינות סער מאגפות את המאווי מרמרה בים.

בדקה 43 ו28 שניות נראה קיליצ'לר בפעם האחרונה. אנחנו רואים אותו מהגב בזמן שהוא מסתכל על כמה מהנוסעים האחרים שסוחבים את אחד הנפגעים מהסיפון פנימה.

מפעיל המצלמה של CoR עוקב אחרי חבורת הנוסעים הזאת פנימה ומצלם מראות אימה של ניסיונות חסרי אונים לעזור לנפגעים ולמתים שנלקחו לתוך הספינה. כמה דקות לאחר מכן, מפעיל המצלמה חוזר החוצה לסיפון הראשי ומכוון את המצלמה לירכתיים. זו שעת השחר והנוסעים עומדים המומוים בשעה שנשמעות הודעות ממערכת הכריזה. בדקה ה56 כמה אנשים נושאים אלונקה במורד המדרגות מכוון הרציף העליון. על האלונקה נראה באופן ברור סוודט קיליצ'לר, בד לבן עם כתמי דם עוטף את בטנו ודם זורם מראשו.

סוודט קיליצ'לר היה עתונאי בעל הישגים וצלם. הוא נולד בקייסרי ב1972 ואב לשניים, הוא בוגר אוניברסיטת מרמרה ועבד עבור כמה עתונים ארציים. בזמן מותו הוא עבד ככתב וווב-מסטר עבור IHH הארגון סיוע הומניטרי שהיה מהמארגנים המובילים של המשט.

אנחנו יודעים מחשבון הפליקר שלו שקיליצ'לר צילם הרבה תמונות מרשימות בחייו. אנחנו לא יודעים מה הם הפריימים האחרונים שהוא תפס במצלמתו — אולי צילם את זה שהרגו — בגלל שישראל תפסה והחרימה ומסרבת להחזיר את המצלמות, התמונות וסרטי הווידאו של כל האנשים אותם חטפה, חוץ מחלק קטן מהם שהצליחו להבריח את העדויות החוצה.

***

עד כאן התרגום וזה חומר הגלם הלא ערוך, עליו מדבר הפוסט, שצולם ע"י אירגון cultures of resistance מהמאווי מרמרה כולל ההתקפה של צה"ל:

***

עדכון: פורסם הדוח המלא של אירגון הIHH בנוגע למשט, כאן.

חזרה לעמוד הראשי