בטלו את הסעיף!

Posted on 22 ביולי 2011 של

4


כמה מס הכנסה משלם מי שיש לו מאה דירות בת"א אותן הוא משכיר?

ישבתי לפני כמה שנים עם חבר קפיטליסט למהדרין ודיברנו על בעלת הבית שלי. היא באמת היתה בעלת בית מצויינת ונחמדה, שתמיד דאגה לתקן כל דבר מייד ואפילו גבתה מחיר סביר, בת"א. סיפרתי לחבר שכל הבניין בו אני גר שייך לה ושהבנתי שיש לה עוד כמה בניינים בת"א, אז הוא שאל אותי: תגיד אתה מקבל ממנה חשבונית של עסק או קבלה אישית?

עניתי לו שכל חודש, כמו שעון, מגיעה בדואר קבלה על שמה, לא חשבונית. הוא חייך ושאל, כמה מס הכנסה נראה לך שמשלם מי שיש לו מאה דירות בת"א אותן הוא משכיר? ולפני שהספקתי לענות הוא המשיך, יש בספר החוקים של מדינת ישראל סעיף שבו מצויין במפורש, שמי שבבעלותו דירות רבות והכנסתו היא מהשכרתן יכול להפעיל את הסעיף הזה ולשלם רק 10 אחוז מס הכנסה.

כן, בדיוק. 10 אחוז מס הכנסה על השכרה של מאה דירות בת"א.

אני לא זוכר מה היה מספר הסעיף\החוק\התקנה (ואשמח לעידכון ממי שיודע הנה כתבה בעניין ותודה לitamar_b) אבל הקפיטליסט, אז מולי על כוס קפה מול הים, שלף את המספר ממוחו ברגע ובהערצה. הוא הסביר לי בחיוך עוד יותר גדול, שאם מישהו מקים חברה שעוסקת בדיור להשכרה, הוא ישלם 25% מס חברות על אותה הכנסה.

אז אין עיני צרה באותה בעלת בית נחמדה ולא בעוד כמה וכמה אנשים שיכולם לקבל את הכינוי "ברוני-נדל"ן" בת"א, אבל זה לא ממש הגיוני המצב כרגע. ההפיכה של נדל"ן – כלומר בית – לסחורה לגיטימית כמו גבינה היא לא הגיונית. בעבר הדרך להרוויח מה"מוצר" הזה שנקרא בית, היתה לבנות אותו. נכון שהקבלנים היו עשירים אבל הם גם היו יצרניים. המצב היום שבו דיור הפך לאפיק השקעה צמח, כי עזרו לו לצמוח. התקנה הזאת מעודדת אנשים לקנות עוד ועוד דירות כהשקעה עדיפה על אחרות וזה לא הגיוני.

מי שמחליט לפעול לפי השיטה הקפיטלסטית המקורית ולפתוח עסק שייצר דבר מה וימכור אותו ללקוחות, משלם יותר מכפליים מס למדינה מאשר סוחר דירות. הדרישה להטיל רגולציה על בעלי דירות היא טובה וראויה אבל לא כדאי לפני זה פשוט להגיד להם: תקנו מניות/אג"ח/מק"מ/זהב, עם הכסף שלכם אבל לא דירות? קחו את הכסף שלכם ותשקיעו בחברה חדשנית או מפעל יצרני, כדי לקבל ריבית או להרוויח וזה אפילו מייצר מקומות עבודה נוספים.

סוחרי הדירות יכולים להיות אנשים מאד נחמדים, אבל אין שום סיבה להקל עליהם בצורה שכזו. בטלו את הסעיף!

מלבד כמה ברוני דירות שגם ככה חיים לא רע, אף אחד לא יפגע מביטול הסעיף. גם אם ספסרי הדירות יחליטו שלא למכור את הנכסים ולהחליף מקצוע, הם ירוצו ויקימו חברה שעל שמה הם ירשמו את הדירות, אחרת הם יאלצו לשלם 50 אחוז מס. במקרה כזה הכנסות המדינה ממסים יגדלו לטובת כולם ואותן חברות חדשות יאלצו לפעול לפי כל החוקים הקיימים ועליהן יוכלו גם להטיל תקנות חדשות ופיקוח (כמו דירות במצב ראוי והגבלות על עליית שכר דירה).

וכל זה מביטול של סעיף אחד קטנטן.

כל האמור למעלה אינו מתייחס למישהו שבבעלותו דירה אחת, או אפילו שתיים, אותן הוא משכיר. כבר היום הוא פטור מתשלום מס עד רמה מסויימת. אם יבוטל הסעיף וכתוצאה מכך ישארו רק חברות בע"מ המשכירות ונתונות לפיקוח ואנשים המשכירים את דירתם היחידה, סביר להניח גם, שגובה הפטור שקבעה המדינה יהיה גם שכר הדירה המירבי שאותם פרטיים יבקשו.

הדי המהפכה

חוליית האיסוף של כיכר המיואשים ביקרה אתמול והיום בשדרות רוטשילד בת"א ולמרות התרוממות הרוח אותה חשים במהלך צעידה בשדרה ברגע שפונים לרחוב אחר, המהפכה נעלמת מהעין גם אם לא מהלב. חשבנו שנציע הצעה צנועה לכל הגרים ברחבי ת"א ובארץ בכלל: תומכים ביושבי האוהלים ויש לכם דירה? יש לכם חלון/מרפסת, סדין ישן וצבע? הראו למהפכנים הצעירים שאתם איתם, תלו שלט הזדהות!