שוטי הנבואה במדינת החסות

Posted on 18 בפברואר 2011 של

9


בהופעת הבכורה שלו בוועדת החוץ והביטחון, ביום שלישי האחרון (25/1/2010), אמר ראש אמ"ן החדש האלוף אביב כוכבי לח"כים כי "אין כרגע חשש ליציבות השלטון במצרים".(הארץ)

זה לא היה אפשרי לדמיין איך יכול מישהו מחיל המודיעין לפשל אפילו יותר מקודמיו בתפקיד, אלה שהתעלמו מהעובדות שישבו להם בצלחת וחבטו להם באף באוקטובר 1973, אבל הנה בא הגנרל כוכבי וניפץ את השיא. הנ"לוז הזה הגיע בפעם הראשונה בחייו כראש אמ"ן לוועדת החוץ והביטחון ובביטחון מוחלט נתן הערכה חד משמעית שהתבדתה בטרם הספיק לחזור הביתה מהישיבה. אכן כוכב.

בעבודת המודיעין יש שני אגפים ראשיים, איסוף והערכה. בנוגע לאיסוף מדווחים לנו בוקר וערב על הקצינים האמיצים ויחידותיהם המיוחדות שפעלו מאחורי קווי האויב בשליחות המודיעין הישראלי השומע כל ונמצא בכל מקום, מספרים לנו גם על הגדולה ביחידות הצבא אותה 8200 שכל האינטרנט בכף ידה ובטווח האזנתה. נראה שהאיסוף גם הפעם לא היה הבעיה אבל הניתוח של הנתונים, אותה ההערכה, זה כבר סיפור אחר.

במהלך השנים שמעתי יותר מפעם אחת מאנשים שהיו אז ב1973 חיילים, שהם חזרו ליחידות שלהם בסיני יום או יומיים לפני פרוץ המלחמה כי היה ברור מה המצרים מכינים. להם היה ברור לחלוטין שעומדת לפרוץ מלחמה למרות שרובם לא היו חשופים לצי"ח או להתרעתו של מרואן אשרף, הם פשוט הסתכלו במשקפת. גופי ההערכה הם אלו שכשלו להבין מה קורה עם המצרים בפעם ההיא והם אלו שכשלו עם אותם המצרים גם הפעם, גם אם במחיר פחות כבד בנפש. העובדות היו מונחות לפניהם אבל מנהלי אגף המודיעין הציגו לדירקטוריון הממשלתי שמעליהם מסקנה שגויה מתוך הנתונים.

אחת מיחדות האיסוף הסודיות של כיכר המיואשים נסעה כשבוע לפני תחילת המהפכה במצרים, במונית נהוגה בידי מצרי משכיל באחת מערי אירופה. הנהג והנוסעת נכנסו לדיון פוליטי שבמהלכו העריך הנהג שההתקוממות המצרית היא רק עניין של זמן והוא מחכה בקוצר רוח שהיא כבר תתחיל. בדיון שנערך לאחר מכן בעמדת הפיקוד של כיכר המיואשים, התקבלו דבריו של הנהג בהפתעה. קצינת האיסוף התעקשה שהנהג היה משכיל ומעורב ונראה שדבריו אינם רק משאלת לב אישית, אבל הדעה הרווחת על הברזלים היתה שאין מצב.

כלומר שעל בסיס הנתונים הזהים והגלויים לכל, נשמעה הערכה אחרת מזו של ראש אמ"ן/יושבי הברזלים היא רק לא נלקחה בחשבון. המחלה ששמה "קונספציה" בה מוכה המודיעין הצהל"י באה לידי ביטוי גם במשט מטורקיה. הפעם אפילו לא נזקקו למבצע סודי להשתלת חיישן פי.פי.אמ המודד את רמת המתאן באיזור החלחולת של טרוריסט זה או אחר, כל מה שהיה צריך זה להכנס לטמקא וללחוץ על השידור החי מהספינה. במהלך הימים שקדמו לפשיטה הנואלת יכלו מקשיבני 8200 וגם כל אחד אחר, לראות איך התכוננה המאווי מרמרה למשט. אפילו לא היה צריך להסתכל על האנשים או להקשיב לנאמר, רק ממספר המצלמות הלא יאמן שהיו על הספינה היה אפשר להבין. חדר הבקרה, שגם הוא היה מצולם, נראה כמו משהו שאפשר למצוא בקזינו ענק בלאס-ווגאס וכל ההפקה הטכנית הזאת אמרה רק דבר אחד. בואו. לנו אין מה להסתיר וכן, אנחנו עושים פרובוקציה ונראה לכל העולם בשידור חי ומכל זווית כל מה שאתם תחליטו לעשות לנו.

רק מישהו דפוק בראש לגמרי (למה בעצם עוד לא פיטרו את מפקד חיל הים?) יתכנן מבצע צבאי אלים בהסתמך על הנתונים האלה. ההערכה כשלה גם הפעם. למרות שכנראה שבצבא הפיראטים הבינו די מהר את הטעות שלהם ועד היום לא זכינו לראות פריים אחד מהצילומים האלה.

אז מאחר ופעם אחר פעם (ובהחלט תקצר היריעה) המודיעין מפשל בהערכותיו ונאלץ לצפות בחיילי הצבא מנסים להחלץ מהמלכודת אליה הוא הוביל אותם, אולי כדאי להם לחזור ולקרוא את מסקנות וועדת אגרנט, או פשוט לקחת מונית.

מוגש בחסות:

המהפכה המצרית עוררה מיד את השאלה האם דבר כזה יכול להתרחש בישראל. רוב הדעות נטו להאשים את העם המקומי בחוסר היכולת לייצר מהפכה או לפחות איזו שהיא התקוממות קטנה. אבל המתדיינים שכחו דבר פשוט, ישראל היא מדינת חסות. החיבוק שמעניקה ארה"ב לישראל אינו נובע רק מחיבת ציון וחיבת הקול היהודי שם באמריקה, יש עוד כמה אינטרסים על אדמת ארץ הקודש. דוד סם לא זורק סתם כמה מליארדים טובים כל שנה בין הירדן לים כדי שהישראלים יעשו בלגן. הצבא האמריקאי מחזיק מישראל נושאת מטוסים נייחת לשעת חירום, מהמחסנים העצומים מזרחית לראש העין ובעוד מקומות, עד סטוקים של חימוש אולטרא מתקדם. מהראדר בנגב ועד נחיתות מסתוריות של מטוסי גאלקסי בנתב"ג. הרבה דברים שרובם כנראה חסויים מחזיק הצבא האמריקאי על נושאת המטוסים הציונית שלו, נראה לכם שהוא יתן לכם לעשות מרד? הצעד הראשון לקראת החופש האזרחי בישראל יהיה כשהמדינה הציונית תחליט שהיא מפסיקה להיות הביץ' של הפנטגון.

אבל אם אתם בכל זאת מתעקשים לחפש בישראל התקוממות לא אלימה של עם מדוכא נגד שילטון העריצות שמעליו, אתם מוזמנים להסתכל מעבר לגדר. בלעין זה מקום טוב להתחיל.

חזרה לעמוד הראשי