עידן קרח חדש? דליפת הנפט במפרץ מקסיקו עוצרת את זרם הגולף.

Posted on 11 באוגוסט 2010 של

3


כשהתחילו לצאת הנתונים על גודל כתם הנפט במפרץ מקסיקו, חשבתי לעצמי בשקט שזה המקום ממנו יוצא זרם הגולף לכיוון אירופה. קיוויתי שאני סתם פראנואיד ולמה להלחיץ, אבל עכשיו זה כבר הערכות של מדענים ובהחלט אפשר לזעוק, הם יהרגו את כולנו!

זרם הגולף שבתנועה מעגלית סובב את מפרץ מקסיקו וממשיך ומחמם את אירופה, בלעדיו הטמפרטורות בלונדון ובאמסטרדם צונחות אל מתחת לאפשרות לקיים חיים נורמליים.

באותו מקום בדיוק נשפך לחברת BP נפט שיספיק לישראל לאיזה עשור לתוך המים. הפתרון שמצאה החברה, חוץ מלשכור מיד משרד יחסי ציבור, היה פיזור חומרים כימיים, רעילים בעצמם, ש"מפרקים וממוססים" את הנפט.
החומרים שגרמו לנפט להתמוסס לחלקיקים קטנים ובלתי ניראים שמסכנים את כל עולם החי במפרץ הם לא הבעיה. הבעיה האמיתית היא עם החומרים שמפרקים באמת רק את החלק הקל בנפט וכתוצאה מכך הוא שוקע לקרקעית הים ושם הוא נשאר. אין כל דרך ידועה לנקות את הקרקעית של מפרץ מקסיקו ונכון לעכשיו גם חלקים מקרקעית האוקיאנוס האטלנטי.
מדענים כרגע מתחילים להניח שלשכבה כל כך גדולה של נפט על הקרקעית חייבת להיות השפעה על משטר הזרמים ושכבות המים החמים והקרים באיזור. השטח הענק שמכסה הנפט גורם למדענים להזהיר שיש סיכוי שאנו עומדים בפני עידן-קרח ICEAGE חדש שיגיע בקרוב מאד.

דר' ג'יאנלואיג'י זנגארי, שהעלה את הנושא על סדר היום, אומר שנתונים מלוויני מזג אוויר מאשרים את הטענות שזרם הגולף הואט ואף אולי נעצר. קראתי פעם מחקר שטוען שבעידן הקרח האחרון הטמפרטורות בעמק בית שאן היו דומות לימינו, אולי כדאי להתחיל להתעניין בהשקעות באיזור.

ממשלו של אובמה דרך אגב תמך בחברת BP ובמאמציה להסתיר את הכתם מהמצלמות לאורך כל הדרך. למרות שהתמונות היו יכולות להיות מאד לא נעימות אם הם היו משאירים את הכתם צף, הייתה אפשרות טכנית לנקות אותו. עכשיו מה שנותר הוא רק להתפלל שהחזירים הקפיטליסטים לא השמידו את העולם תמורת עוד קצת כסף לערימה הענקית שכבר היתה להם.

לקריאה נוספת בנושא, כאן וכאן.

חזרה לעמוד הראשי