רחוב המשט פינת שדרות מגיני הסיפון, ליד האנדרטה

Posted on 8 באוגוסט 2010 של

3


עכשיו, אחרי שהצבא בעצמו הודה שפרשת המשט היתה בזיון מטורף והאחריות אמורה לנוח בחיקם של הקצינים, אולי הגיע הזמן שהם יענו על כמה שאלות ואולי אפילו שומו שמיים יתנצלו על המחדל?

בימים שקדמו למסע צפיתי מדי פעם בשידור החי מהספינות והיה ברור שהם מתכוננים לבלאגן. פרישת המצלמות על המרמרה, מספרן והמערכת שניתבה בינהן נראתה כמתאימה יותר לקזינו, איפה שמומלץ לא לפספס שום דבר, מאשר לסירת סיוע הומניטרי. השידור החי והרציף שנמשך גם בלב ים וגם בלילה, העיד על תיכנון טכני מקיף ויסודי, כזה שמצפה למשהו שיצטלם יפה. כזה שמצפה גם להתנהגות רגועה של הצד השני עכשיו שברור לו שהוא מצולם מכל הכיוונים.

מה לעשות שהצד השני היה כל כך עסוק בתיכנון המבצע המפואר שהוא לא הצליח לראות את מה שאני ראיתי אצלי בפיירפוקס. אולי זיקפתם של הקצינים למראה כל כלי השייט מפלחים את המים והמסוקים מרעידים את האוויר היא זו שהסתירה להם את המסך.

כל העניין היה, אכן כפי שזעקו הטוקבקים מימין, מבצע יחסי ציבור. מההתחלה אף אחד לא הסתיר שזו מטרת המשט, להראות לעולם שספינה עם פעילי שלום ומטען של תירס לא יכולה להגיע לעזה. להראות שיש מצור ואי אפשר לשוט לשם, כל כך פשוט. מתלהמי שלום סידרתיים וחובבי מצלמות מכל הזרמים עלו על הסירה כדי לקבל סיכת לוחם מתח לכנפי היונה. היה ברור לכולם שזה לא מסוכן ומקסימום יחסמו אותם ויעשו נו נו נו.

אפילו ישראל הרשמית טענה שזה מה שיקרה והציגה לפני התקשורת, מסכי המחשב באוהלי אירועים לבנים בנמל אשדוד, מלאים ביפי בלורית דוברי לעז.

רק שאף אחד לא הודיע את זה לצבא וכולם שכחו מה קורה כמשאירים את צה"ל הקטן לבד.

שיהיה ברור:  אין דרך ל"הסביר" את מה שישראל עשתה לאנשי המשט למי שעינייו בראשו והוריו אינם אחים, פשוט אין.

צווחות התמיכה שהציבור בישראל שיחרר לאוויר מציירות אותו או כשקרן או כאוויל. הניסיונות לתאר את מי שהיה על הסיפון כחבורת טרוריסטים מאורגנת נראה מצוץ מהאצבע למי שראה ולו 5 דקות מהשידורים מהספינה לפני ההתקפה. אבל למר ישראלי זה לא משנה, מסורי דיסק  היו להם! וסכיני מטבח! גוועלד! אם היינו נותנים להם להתקרב עוד קילומטר הם היו שוחטים את כולנו!!

מי ששם מצלמות בכל מקום ומשדר בשידור חי מה שקורה מהן – אין לו מה להסתיר. מי שמחרים ספינות ועובד עליהם במספנה יותר מחודשיים לפני שהוא מחזיר אותן, יש לו גם יש מה להסתיר. לא שאלתם את עצמכם למה לא ראיתם איזה אפס בצורת אור הלר, מטייל על הסיפון בהזמנת דובר צה"ל? הרי אם הם היו רוצים להראות היינו מקבלים את יומן שישי בערוץ 2 בשידור חי מסיפון המרמרה, אבל הם לא רוצים. אולי כי יש להם המון מה להסתיר.

איפה ההקלטות ראבק! צה"ל גנב את ההקלטות מהספינה ומהעיתונאים שהיו עליה ולא מוכן להחזיר או להראות, למה?

הטורקים גם טוענים שמדינת ישראל על חשבונה תיקנה את כל חורי הכדורים וצבעה מחדש את הספינה, הסתרת ראיות? שיבוש הליכי ועדת חקירה? ישראל לא עונה, כמו אחרון הפושעים השפלים שמחייכים למצלמה בבית המשפט כך ישראל מתנהלת בנושא המשט, זה באמת לא מפתיע שהיא מגדלת זקן ושמה כיפה.

בפוסט מתורגם מהאתר של עלי אבו-נעימה, הצגנו לפניכם את סיפרו של סוודט קיליצ'לר שנהרג על המאווי מרמרה. צלם שנרצח ביריה מדוייקת בראשו כשניסה לעשות את תפקידו ולתעד. אב, בעל ואיש עם חיים ותקוות, רצונות ופחדים, מת כי ישראלים עשו טעות. מישהו מקלגסי הציונות מוכן אולי עכשיו להתנצל? אם לא לפני כל העולם לפחות לפני ילדיו ואישתו? איפה הם כל אנשי הצפרדע האלה עם הביצים של שור ומוח של ציפור? ואיפה האחראים לביבר הזה, השען מאקירוב והרכיכה מקיסריה, למה הם לא מתנצלים שהשאירו את הפיט-בול לא קשור?

אתם יודעים מה, עזבו התנצלות עזבו פיצויים, למה מפקד חיל הים עוד לובש מדים? על זה תענו, נראה אתכם.

אם ישראל הייתה בן אדם היא כבר היתה מזמן באישפוז כפוי. חבורה של אנשים שהתאחדו מאחורי עבר שיקרי למען מטרה נואלת, זה ישראל. זאת ציונות כרגע. ולכל מי שחושב שאני מגזים הנה מה שהיה קורה אם המצב היה הפוך:

הישוב היה נכנס לתקופת אבל והשידורים היו מתמלאים בעדויות מהגיבורים שהיו על הספינה, הקפטן היה מקבל תעודת כבוד וכל 10 שנים היה מגיע לביתו צוות צילום לראיין אותו על המקרה לכבוד יום העצמאות.

אחרי רחוב המשט אתה פונה ימינה בכיכר הצלם וממשיך עד לשדרות סיפון ההתנגדות, איפה שהאנדרטה.

על שני פוליטיקאים לפחות אומרים שעשו את הקריירה בזכות עמידתם האיתנה על הסיפון אחרי שפירקו את המעקה והשתמשו בו כנשק. "הם באו מהסירות והמסוקים כשהם כבר יורים אז אספנו את כל מה שיכולנו למצוא ולהשתמש כנשק. היו שם נשים וילדים, מה הייתי אמור לעשות? אני לא גיבור."  כך תיאר כבוד השר את אותו האירוע הרואי בו נפתחה בעצם הקריירה הפוליטית שלו.

בנמל חיפה נמצאת הספינה עד היום ובתוכה מוזיאון המוקדש לניסיונות שבירת המצור, על הסיפון העליון ישנו מיצג אור קולי המשחזר את רגעי ההשתלטות והאימה ואת עמידתם האיתנה של מגיני הספינה מול כוחות עדיפים בהרבה. על שולחן הכנסת מונחת כבר הצעת חוק של לימור לבנת להפוך את הביקור במוזיאון לחובה לכל תלמיד במערכת החינוך.

פוסטים קשורים:

בין שגיאה לתקלה, או – בפעם הבא תשלחו את השייטת להביא תמנון

רגעיו האחרונים של סוודט קיליצ'לר – עיתונאי טורקי שנהרג במשט לעזה

ואיפה היה מפקד חיל הים?

חזרה לעמוד הראשי