גזלנד – סרט דוקומנטרי שיהרוס לכם את המצב רוח

Posted on 2 באוגוסט 2010 של

2


מה הייתם עושים אם הגינה שלכם היתה נראית ככה:

ואז הייתם מגלים שמישהו מתכנן להפוך אותה לשדה גז?

GASLAND סרט דוקומנטרי של הבמאי ג'וש פוקס מתאר את התופעה החדשה והמתפשטת של ניצול גז טבעי שכלוא מתחת לאדמה. מעל לארבע מאות וחמישים אלף – 450,000 בארות נקדחו בארה"ב מעל הכתמים האדומים במפה:

תהליך ההפקה של הגז כרוך בקידוח עמוק לתוך האדמה ואז הזרמה בלחץ של מים מעורבבים בחומרים כימיים אל תוך הקידוח לשם יצירת לחץ שישחרר את הגז הכלוא בתוך שכבת האדמה. מעל 600 חומרים כימיים, בהם חומרים מסרטים ידועים, מעורבבים במים המוזרקים לאדמה ומאחר שהתהליך יכול להתבצע 18 פעמים בכל באר, כמויות המזהמים הן אדירות. בנוסף גם כמויות המים המשמשים בתהליך ועקב כך הופכים לנוזל רעיל הן דימיוניות.

החברה שפיתחה את התהליך ונותנת לחברות האנרגיה את שירותי הקידוח והביצוע היא….. בדיוק. הליברטון. ונחשו איזה תהליך קיבל פטור מ'חוק המים הנקיים' ו'חוק האוויר הנקי'? בדיוק, תהליך הוצאת גז טבעי מהאדמה. נחשו גם מי היה סגן נשיא בזמן שהתיקון הזה עבר? נכון מאד. דיק צ'ייני, הCEO של הליברטון לשעבר. איזה עולם קטן.
וככה נראה שדה שכזה כולל הדגלים הצבעוניים:

ומהחלל:

הטכנולוגיה שהליברטון פיתחה ומבצעת ללא כל פיקוח בשטחי ענק בארה"ב, גורמת לזיהום מי התהום בהקפי ענק. אזורים שלמים הפכו לאדמה חרבה וחוואים נאלצים לקנות מים במיכלי ענק כי את המים שיוצאים להם מהברז אפשר להדליק עם מצית:

אתם מוזמנים לראות את הסרט ולהתבאס ולהבין שאין לאן לברוח. נקודת האור היחידה בסרט הוא הבמאי בעצמו שיצר סרט דוקומנטרי מצויין ולמרות שהוא גיבור הסרט אין בו את מופע האגו שהתרגלנו לראות בסרטים כאלה, למרות שהוא באמת גיבור. כי כשכל העולם קם ומנסה להחריב לך את החצר המדהימה בה גדלת הוא קם ועשה מעשה.

תשאלו מה כבר יכול לעשות מול כל הפוליטיקה הזאת האיש הקטן בשם ג'וש פוקס, שסתם רוצה לנגן בנג'ו על המרפסת שעליה הוא גדל? סרט, זה המעשה הפוליטי שהוא עשה. סרט מעולה.

חזרה לעמוד הראשי