דר שפיגל השבוע 30/2010

Posted on 1 באוגוסט 2010 של

2


בשער: על יחידה 373 של האמריקאים, חלק מפרשת המסמכים המודלפים לויקיליקס.

_________________________________________________________________________________

השוק העולמי של מוצרים לחיות מחמד מוערך ב47 מליארד דולר. ממיטה לכלב מצופה בקריסטלים של סברובסקי ב13 אלף יורו ועד אוכל הכי פשוט לכלבים – שרובו נמכר במחיר גבוה יחסית לאיכותו הירודה. התחום נראה כחסין יחסית בפני משברים ונמצא בגדילה בלתי פוסקת.

_______________________________________________________________________________

האם אירופה יכולה ללמוד מאיטליה?

אחרי כ20 שנה של ניסיונות פיתרון למשבר חוב בלתי פוסק, עברה איטליה את המשבר האחרון ללא חשיפה מוגברת למכשירים פיננסים מסוכנים, פשוט כי לא היה כסף למנף. ההתעסקות הלא נגמרת בחוב הלאומי וניהולו הפכו את איטליה ליעד השקעה עדיף על ספרד, שאוביקטיבית נמצאת במצב יותר טוב. המשקיעים מעדיפים את האיטלקים בעלי הניסיון בניהול חוב לאומי על הספרדים הלא מנוסים. בנוסף בגלל שהאיטלקים אינם מצפים לדבר ממשלתם הם הקימו כבר לפני שנים מערכת רווחה פרטית שדואגת לאיטלקי המשלם לה ישירות וכך האזרח הקטן מושפע פחות מפשיטת הרגל של ממשלתו.

באנגלית

_______________________________________________________________________________

נשיא אוגנדה מעורב בפרשיית שחיתות בה הועדפה חברה גרמנית במכרז על אספקת תעודות זהות ביומטריות במדינה. ביקורת חריפה על החברה הגרמנית והשגריר הגרמני המעורב, על השימוש בשיטות בהן לא יעשו שימוש בגרמניה וסיאוב מערכות השילטון באוגנדה במסווה של סיוע.

_______________________________________________________________________________

במדינת דאגאסטן בה אמורה להתקיים אולימפיאדת החורף 2014 שורר כאוס מוחלט. מורדים איסלמים וחבורות פושעים בינהן אי אפשר להבדיל, תוקפים מדי יום ברחבי המדינה המסוכסכת. בדו"ח של הממשלה הרוסית נמצא כי במשרד הפנים הדאגאסטני התרחשו מקרי מכירת ג'ובים, סמים, פרוטקשן סחר בנשק והזמנת חיסולים. השפיגל מוסיף שאם זה המצב בפוליטיקה המקומית אתם מוזמנים לדמיין מה קורה ברחובות.

באנגלית

_______________________________________________________________________________

גן העדן העירקי הנראה בתמונות כשהוא מלא מים, נוקז ע"י סאדם חוסיין כעונש לתושבים לפני כ20 שנה. עזאם אלוואש החליט להחזיר את פנינת הטבע העירקית לקדמותה ושום דבר לא יעצור אותו.

באנגלית

______________________________________________________________________________

קצין נאצי הוא התפקיד המבוקש ביותר ע"י האנגלים המשתתפים בשיחזורי מלחמת העולם השניה. המדים נראים הכי טוב, כך מסביר אחד המשתתפים הבריטים. הארסנל הצבאי הנאצי שאספו החובבים הבריטים במהלך ה30 שנה האחרונות הוא כל כך גדול ומקיף עד שסיטבן שפילברג שכר אותם לסרטו "להציל את טוראי ראיין". הקבוצה הבאה מבחינת מספר האנשים המשתתפים בשיחזורים שמתקיימים על אדמת האי הבריטי הם הגרמנים כמובן. לעומת האנגלים שגאים בהשתתפותם ואחרי כמה בירות אפילו נכנסים לתפקיד ושואגים 'הייל היטלר', הגרמנים מסתירים את זהותם ונהנים בשקט מהאפשרות ללבוש את הבגדים האסורים במולדתם.

______________________________________________________________________________

צייני הלייזר הקטנים מהווים סיכון של ממש לכלי תעופה מנמיכי טוס. במה שכנראה הפך לתחביב נפוץ, מסנוורים אנשים מהקרקע טייסים בעזרת צייני הלייזר שפגיעתם בעין מסוכנת אף יותר מקרני השמש. טייסי מסוקי חילוץ סובלים במיוחד מצייני הלייזר שכעת מנסים לצמצם ואולי אף לאסור כליל על מכירתם.

____________________________________________________________________________

הטרבאנט, המכונית המזרח גרמנית שנמכרה במעל למליון יחידות לפני נפילת החומה הופכת כעת לזן נכחד. רק  כ35 אלף מכוניות נוסעות נותרו בכבישים לאחר מבצע 'מזומן על אוטו ישן' שנערך בשנה שעברה. על מותג נעלם כאן .באנגלית.

________________________________________________________________________________________

אונד דאס איז נישט פון דר שפיגל –  שיפוץ זן מוטורי נכחד אחר, הפעם מתוצרת מקומית:


און יעקובסון, עיתונאי רכב ונהג מירוצים קיבל מתנת יומהולדת מזוגתו, רום כרמל טנדר שממנו נשארו כנראה רק 3 במצב נסיעה. תהליך השיפוץ ושאר הגיגים בשירשור חביב ומתפתח בקארספורום.

חזרה לעמוד הראשי