ההיית או חלמתי חלום – רמת הגולן

Posted on 31 ביולי 2010 של

9


שי פוגלמן, שנראה שכרגע הוא היחיד כמעט בארץ שראוי לתואר עיתונאי, מביא בעוד כתבה מאלפת את ההיסטוריה האמיתית של כיבוש וחיטוי רמת הגולן בידי ישראל. הכתבה היא קריאת חובה לכל מי שחי בארץ וגם למי שלא אבל אני רוצה להתמקד בשני ציטוטים קטנים מתוך הכתבה. שני הציטוטים האלה מעידים יותר מאלף מלחמות וממאה אלף מאמרים וכתבות על הישראלי ועל ישראל ואם לא הייתי מחזיק מפוגלמן עיתונאי על, הייתי חושב שהם לא באמת אמרו את זה:

במשך השנים צצו מדי פעם גם עדויות אחרות, סיפורים של חיילים ואזרחים שהיו אז בגולן והיו עדים ישירים או לקחו חלק פעיל בגירוש יזום של אזרחים. ובאופן מפתיע, גם במחקרים היסטוריים הנחשבים רציניים, נהגו הכותבים להתעלם מעדויות אלו ולדבוק בנראטיב הבריחה. "שמעתי עדויות שהדברים לא היו כפי שישראל הרשמית סיפרה לנו כל השנים", מספר חוקר מרכזי בתחום, שפירסם לפני שנים אחדות את אחד הספרים החשובים ביותר שנכתבו על הגולן. "במודע לא עסקתי בזה והחלטתי לדבוק בנראטיב הקיים. חששתי שכל הפוקוס שייווצר סביב הספר, יתמקד בסוגיה הזאת ולא בלבו של המחקר".

היסטוריון אחר הסביר את הליכתו עם הזרם בחוסר רצון להיות מתויג כ"היסטוריון שמאלני". הוא טוען כי "היתה בריחה והיה גירוש. למרות שזה נושא הנחשב שנוי במחלוקת, כל מי שחקר קצת את התקופה יודע בדיוק שהיה משניהם. עדויות על גירוש ומניעת שיבה הגיעו גם אלי מן הסתם, אבל לא היו בידי הכלים לבדוק אותן לעומק, וזה גם לא עמד במרכז המחקר שלי. לכן לא ראיתי שום טעם לחפור בסוגיה וגם לא לכתוב עליה אף פעם, בעיקר כדי לא להיחקק כהיסטוריון שנקט עמדה בסוגיה המורכבת".

הציטוטים האלה, שנראים לא אמתיים, בהם שני היסטוריונים (לפחות) מודים בפה מלא בפני כתב בעיתון, ששום דבר שהם כתבו לא שווה כלום וזה מעיד כמה חמור המצב בישראל. דרך אגב אם מישהו מזהה את התולעים האקדמיות האלה נשמח לשמוע מי הם ולבקש מהם תגובה.

תקראו עוד פעם, זה פשוט לא להאמין, כשאמרו שההיסטוריה שייכת למנצחים התכוונו שהממסד יקבע מה יזכרו, אבל אלה אנשים שמיוזמתם מתעלמים מהעובדות שנערמות להם מול העיניים. היסטוריונים הם קוראים לעצמם וגם בטח יש להם איזה צעטל'ה שכתוב עליו דר' או פרופ', אבל הם אפילו לא מבינים שדבריהם בעיתון מאתמול, נכנסו עכשיו להיסטוריה. על פי עדותם שלהם כל המסקנות אליהם הגיעו במחקריהם, מעוותות ומבוססות על נתונים חלקיים שגם בהם התבצע סינון על פי השקפה פוליטית. הוא לא רצה שיקראו לו סמולני בטוקבקים אז הוא שינה את העבר והתעלם מעובדות שהיו מונחות לפניו, זה היסטוריון?

הדוגמא המאלפת הזאת שבה הישראלי מצייר את העבר בצבעים עליזים ומתעלם מעובדות שלא ניתנות לוויכוח, מזכירה את ההתנהלות בנוגע לדו"ח גולדסטון כפי שמפרט אייל ניב בעוד קריאת חובה. הישראלי פשוט בוחר לחיות בעולם דימיוני בו הוא צודק תמיד, למרות שכל העובדות מונחות לפניו. עמוק בפנים הישראלי יודע בדיוק מה קרה, ההסטוריונים למשל לא מכחישים לרגע שהיה גירוש מאסיבי, הם רק בוחרים להתעלם. כמו ילד שמסתיר את עיניו וסבור שהאחרים אינם רואים אותו, כך גם הישראלי ממציא לעצמו הסטוריה שאפשר לשיר עליה ליד המדורה ולהתעלם מהעובדה שכל העולם יכול לראות שהוא בעצם שורף את הבית של השכן.

ההצלחה הגדולה ביותר של הממסד הישראלי לדורותיו זו ההשתקה העצמית שהישראלי גוזר על עצמו. "עיתונאים" שמבזבזים עשרות עמודי דפוס אבל לא שואלים פעם אחת, מה לעזאזל המסוק עשה ברומניה. תושבים שמסירים ביוזמתם שלטים שמציינים קברי שיח בעירם, כדי שההזיות על 'ארץ ללא עם' לא יופרעו. אנשים שמתים כמו זבובים מסרטן ולא שואלים מה יש בבסיס הצבאי מעבר לגדר.

הישראלי יודע על מה לא מדברים, מהינקות מלמדים אותו את זה וכך האזרח הקטן מספק מטריית הגנה לממשלתו. באמת צריך להפסיק לקרוא לזה פאשיזם, הפאשיסט מודע למעשיו ואפילו גאה בהם, מה שקורה בישראל הוא הרבה יותר גרוע.

חזרה לעמוד הראשי