על הרגיעון שבית המשפט נתן למשטרה

Posted on 23 ביולי 2010 של

1


בכתבה ב"הארץ" תחת הכותרת 'השוטרים כבר חושבים פעמיים אם להשתמש בנשק חם בשעת פעילות', מצטרף יניב קובוביץ אל המשטרה ללילה של מארבים באיזור הכפר טירה והוא מספר:

אפשר לראות על הפנים שלהם שגזר הדין של שחר מזרחי יושב היום במוחו של כל שוטר ושוטר לפני יציאתו לשטח כדי לעמוד מול עברייני רכוש.

אם זה מה שהיה צריך כדי להרגיע את השוטרים עם האצבע הקלה על ההדק, אז זו ההוכחה שעונשים שנותן בית משפט עובדים. עוד לא עבר יום מאז הפסיקה והשוטרים כבר משנים התנהגות, כבר הרבה זמן עבר מאז שמוסד בית המשפט זכה בכזו סנגוריה:

"איפה הכספת פה?", שואל אחד השוטרים בחיוך וכשנשאל לשם מה הוא צריך כספת הוא עונה שברצונו להשאיר בה את האקדח: "אני יוצא רק עם גז מדמיע ואלה – לא מתאים לי לשבת בכלא בשביל עוד פורץ".

תראו איך זו עובד, ממש כמו אקדח משומן. השוטר מפחד לשבת בכלא, לפני שבוע הוא בכלל לא פחד. לפני שבוע אם הוא היה רואה מישהו גונב מכונית הוא היה יכול לירות לו בגב ולדעת ששום דבר לא יקרה לו. אולי הוא יבזבז כמה שעות בתיאום העדויות עם חבריו וכתיבת הדו"ח, אולי אפילו נזיפה מהמפקד אבל כלא? זה לא נמצא בתוכנית של אף שוטר עד עכשיו. וזה שינוי מצויין.

שימו לב, אנחנו לא מדברים פה אל פיגוע טרור, קרב כנופיות, או שוד מזויין, מדובר על גנב רכב ולמרות שהוא ערבי, אפילו לו לא מגיע למות בשביל מזדה. גם לא בשביל פורשה. השוטרים יורים לכל עבר מתי שבא להם ואיפה שבא להם, בית המשפט נעמד סוף סוף לצד האזרחים עם הצלב על הגב.

רק לפני שבועיים שוטר ירה מטווח אפס בראש של אדם פצוע ששכב חסר ישע על הכביש, בלי בכלל לחשוב על משהו קודם חוץ מלשחרר את הניצרה, אפילו לכוון הוא לא היה צריך. אני בטוח שיש במשטרה תקנות שמחייבות ביקור במטווח לשם אימון כדי להחזיק אקדח, חבל שהם לא מחוייבים לאמן את השוטרים בלהיות משטרה. משטרה שתפקידה לתפוס חשוד וברגע שהוא לא מסכן יותר אף אחד, להעביר אותו לרשות השופטת. מישהו היה צריך להזכיר להם שהעונש במדינה ניתן ע"י שופטים ובית המשפט ששלח את שחר מזרחי לכלא עשה בדיוק את זה.

יכול להיות שבית המשפט הטיל את העונש על השוטר רק בגלל שהוא התערב להם בעבודה ושלח את גנב הרכב לעולם שכולו טוב, במקום לכלא לכמה שנים. יכול להיות שבעידן אי המשילות הנוכחי השופטים הרגישו שעליהם לדאוג בעצמם להפרדת הרשויות, מין סימון טריטוריה בעידן הבלגן. אבל זה באמת לא משנה מה היו כוונות השופטים, העובדה היא שהם הפכו את רחובות ישראל למקום קצת יותר בטוח להסתובב בו.

פוסטים קשורים:

על עוד כיבוש צבאי

לצחצח חרא ולקרוא לזה זהב – משטרת ישראל

חזרה לעמוד הראשי