בין פרץ לברק

Posted on 21 ביולי 2010 של

2


מאז תחילת כהונתו ובמיוחד בשבועות האחרונים מתחילה להתבהר דמותו האמיתית של הנשיא האמריקאי. חוסר התאמה בין דיבור למעשה זה הבסיס לרוב הפוליטיקאים מסביב אבל אובמה היה אמור להיות סיפור אחר, הוא דיבר על שינוי.

טיולי החוף בלואיזיאנה לעת השקיעה בין חתיכות הזפת המקשטות את החול והגלים, היו לפי מיטב המסורת של ג'ורג' דבליו בוש. דליפת נפט בכמות ועוצמה בלתי ידועות ממלאת את מפרץ מקסיקו והנשיא מטייל על החוף בפנים מוטרדות, זה באמת חשוב שהנשיא יגע בנפט באצבעות אולי זה יתן לו רעיון. עד היום הממשל האמריקאי לא יודע (או לא פרסם) כמה נפט בדיוק זרם/זורם לים ואובמה ממשיך ללהג ולנפוש.

לפי איך שהוא דיבר לפני הבחירות על אנרגיה מתחדשת ודאגה לסביבה ושתמיד צריך לעשות את מה שנכון, הלאמתה של פעילות BP באמריקה היתה אמורה להתבצע בשבוע הראשון. הלאמה-פיתרון לדליפה-תיקון-פיצוי-מכירת מה שנשאר, זו הדרך שבה מצביעי אובמה לפחות, ציפו ממנו לנקוט כשהתברר שBP משקרים ומתעסקים ביחסי ציבור במקום לפתור את הבעיה. ומה הוא עשה, אמר שצריך לעשות ולא עשה כלום, אפילו לא עצר את הקידוחים האחרים באיזור שפועלים לפי אותם סטנדרטים.

הנה אובמה עונה לטענות. מה אתם רוצים ממני? הייתי שם לפני חודש:

וזה מה שג'ון סטיוארט עונה לנשיא שאמר שהוא מחפש למי לבעות בישבן. רמז, הוא מציע לו לעבוד על הגמישות:

הכלא בגואנטנמו שהבטיח לסגור, שערוריית חילוץ מגזר הכספים (לחובבי פוקס ניוז: אם נתת כסף כדאי שתיקח מניות – זה לא קומוניסטי זה לגמרי קפיטליסטי) ועכשיו העניין עם ביבי.

הוא התחיל נהדר אובמה, הוא ניסה לפצל בפעם הראשונה את הקשר בין היהודים האמריקאים לישראל. התרגיל בו הוא התעמר ואיים על ישראל בזמן שערך בפעם הראשונה בהיסטוריה סדר פסח בבית הלבן, הריח מגאונות פוליטית ותקווה. הניסיון לנתק את תמיכת היהודים בנשיא, מתמיכת הנשיא בישראל, נראה מאד מבטיח. אובמה יעשה שלום! כך איימו והזהירו כל הימנים בכמעט כל הטוקבקים, הישמרו לכם מאובמה! זה נראה כאילו בסוף הם צדקו.

ההבטחה הגדולה התאיידה אל האוויר, משאירה רק ריח רע של חלום שבור. האמריקאים שוב משקים בכסף ממשלה ישראלית שלא יצמח ממנה כלום, כיפוף היד המיוחל לא יקרה גם הפעם. יכול להיות שהפעם משלמים לביבי רק כדי שלא יפציץ אבל זה לא באמת משנה כי הילרי, שכבר החזיקה את ביבי במצח בלפיתת ואן-אריק, נעלמה ורם עמנואל בדרך החוצה. זה מתחיל להרגיש כמו התרגיל של עמיר פרץ, שגנב את דעתנו כדי לקבל רקע אדום מתחת לשפם, רק שכרגיל אצל האמריקאים זה עם הרבה יותר סטייל.

עכשיו הוא בחופש אובמה, עושה את מה שכולנו היינו עושים אם היינו במקומו, נהנים מהצ'ופרים ומתחמקים מהעבודה. ההבדל הוא שאנחנו וגם ביבי, לא הבטחנו שום דבר אחר קודם.