על עוד כיבוש צבאי

Posted on 15 ביולי 2010 של

2


קיצוץ גדול בתקציב המשטרה מתחבא בימים אלה מהתקשורת, לפחות האלקטרונית, זאת בניגוד לאחיו הגדול והרועש הקיצוץ הסלב בתקציב הביטחון.

בכל מקום אליו מסתכלים בישראל נדרשת פעילות משטרתית, אם זה בכבישים או במוסדות התיכנון המושחתים, אלימות ברחוב, אלימות בבית ואפילו אולי ככה מדי פעם גם לתפוס איזה גנב. נשאלת השאלה אם כן, למה? למה מקצצים בתקציב של גוף, שלפחות מבחינה תיאורתית, נחוץ מאד כרגע.

הצבא מבצע פעולות שיטור בשטחים הכבושים בשמחה רבה כבר שנים, המשטרה במקומות האלה כפופה למפקד הצבאי באיזור. אני לא יודע אם חוקית זה ככה, אבל בטוח שבשטח השוטרים לא אומרים לא לצבא. פעולות כמו פיזור הפגנות לא אלימות (או כן, זה לא ממש משנה) נעשה ע"י הצבא, דמיינו הפגנה דומה במדינה דמוקרטית שמולה אין שוטרים ומביאים חיילים, הרי אפילו אם יש הפגנה נגד בסיס צבאי, המשטרה מפרידה ביניהם. בשטחים הצבא מעוניין למנוע תחרות באכיפת החוק, הם לא צריכים משטרה עם כח שאולי תחזיק בעמדה הפוכה לגבי פעילויות שונות.

ובשל כך המשטרה בשטחים מורכבת מפלוגות מג"ב, שזה בעצם משטרה במבנה צבאי, שמיועדת לעשות משימות שחיילים לא מסוגלים. מג"ב בשטחים זה הפתרון לחיילי הסדיר שמתחלפים כל הזמן, כח שהאנשים בו משרתים זמן יותר ארוך ומקבלים משכורת. אין ממש הבדל בינם לצבא, הם ממש לא משטרה.

הזליגה הזאת מהצבא למשטרה מתרחשת כבר שנים והיא לא מוגבלת לשטחים, ברחבי הערים כולל ת"א, מסתובבים ברחובות שוטרי יס"מ שזה בעצם כח שבמהותו הוא צבאי ולא משטרתי. דמיינו שאתם שואלים חבורת יס"מניקים בלבוש קרב מלא שעומדת בפינת הרחוב, איך מגיעים לאלנבי. היס"מ והמג"ב הם ההפך משוטר המקוף שזמין לאזרחים בכל עניין, רק מהתלבושת שלהם אתה מבין שכדאי לא לשאול כלום. ואם אתה שחום עור או פועל זר בכלל כדאי שלא. אין לאף אחד ספק שכשהוא רואה את היס"מ באיזה צד הם נמצאים.

שוטרי יס"מ פורצים למתחם מח"ל משה דיין בשכונת כפר שלם בת"א, במטרה להתחיל בפינוי עשר המשפחות שהתגוררו במקום מאז 1949 הפינוי בוצע בעקבות מכירת השטח לקבלן פרטי, דצמבר 2007
activestills.org/יותם רונן

המליטריזציה של משטרת ישראל בשנים האחרונות מעידה בדיוק מי מכתיב שם את העניינים ונראה שמערכת הצבאית נוהגת כמונופול ומחזיקה את המתחרים קרוב לחזה. אם אתם מחפשים את מי להאשים בחסרונה של משטרה אמיתית, שתדע לפעול נגד המושחתים והפושעים האמיתיים בצורה חכמה, משיכורי הכביש ועד שודדי הולילנד, אין ברירה אלה להישמע כמו שעון מקולקל ולהצביע שוב על הצבא ועל הכיבוש כעל האשמים.

*אין לראות בקטע הבעת תמיכה במשטרת ישראל.

פוסטים קשורים:

האם טייס שקורא לחייל אידיוט זו תקיפה?

לצחצח חרא ולקרוא לזה זהב – משטרת ישראל

מתויג: ,