בין שגיאה לתקלה, או – בפעם הבא תשלחו את השייטת להביא תמנון

Posted on 12 ביולי 2010 של

2


מר גיורא אמר היום ש:

"לשמחתי התחקיר מצא שלא היו תקלות או התרשלויות בשום דבר משמעותי, ועם זאת היו שגיאות בדרגות בכירות יחסית, שגרמו לכך שהתוצאה לא היתה כפי שתוכננה".

סימון שגיאה באיתות סמפור

היו רק שגיאות ובמזל לא תקלות. כלומר הוא אומר שלא היתה תקלות, הכל דפק כמו שעון, המסוקים לא נתקעו בתורן, לזודיאק לא נגמר הדלק, כשהיו פצועים פינו אותם והסטי"ל לא התמלא במים וטבע. וואלה יופי. אז תקלה לא היתה אבל הנה מה שכתוב בויקימילון על שגיאה:

דבר שנעשה ונכשל לא מתוך כוונה התחלתית שכזו.

הם מביאים בויקימילון את הדוגמא הזאת לשימוש במילה:

זו הייתה שגיאה טקטית מן המעלה הראשונה.

Army Man Pinata

אז מה שמר איילנד בעצם אומר, זה שהדרגים הדרגים הבכירים שגו כלומר לפי ויקיפדיה:

הכוונה הכללית במונח שגיאה היא, בדרך כלל, סטייה מן הנכון, האמיתי, עקב אי-ידיעה, שיפוט לקוי, היסח הדעת, רשלנות וכדומה.

אה, אז הם רק לא ידעו מה הם עושים, כשהם פעלו בדרך הלא נכונה, בהיסח הדעת, תוך הפעלת שיקול דעת לקוי וללא מודיעין. מזל.
באמת מזל שלא היתה תקלה.
Phew
וכל התקשורת מהנהנת אחריו כאילו זה סביר ובאמת רק באנו למלא פה כמה דקות, מה אתם רוצים מאיתנו. שבאמת ננסה להבין או אפילו לעמת אותו עם השטות שהוא אמר? עזבו חם. חם.

חם מדי גם למסקנות אישיות לפי איילנד, הפיאסקו הזה לא מעלה שום שאלות לגבי תפקוד של אנשים ספציפיים שרק עשו כמה שגיאות:

התחקיר מצא גם שלא היה שום אמצעי להביא לעצירת הספינה תוך כדי הפלגתה מבלי לסכן את הספינה, ולכן קבעה הוועדה כי ההחלטה להשתלט על הספינות באמצעות הלוחמים היתה נכונה.

ברור שלא מינו אותו כדי שילך צעד אחורה ויגיד שלא היה צריך לעצור את הספינה, אבל בכל זאת. לא היה שום דבר אחר שהיה אפשר לעשות? באמת? לעלות אחד אחד, לוחמי קומנדו ממסוק בשעה 4 לפנות בוקר.

ארבע. אי אפשר לבוא ביום? זה האופציה היחידה?! מה?? באותו זמן שהגיעו החיילים מהמסוקים היו ספינות קטנות מסביב ועליהם חיילים שיורים ללא הרף בפיינטבול. פיינטבול. שומעים בווידאו את הפק-פק והכל נראה כאילו מישהו בא לעשות וואחד באלגן.

הוועדה שבראשותו מצאה שורה של שגיאות קשות בשלבי איסוף המודיעין על המשט, שיתוף הפעולה בין גורמי המודיעין השונים והכנת התוכנית המבצעית להשתלטות.

ואין לו ביקורת אישית? אין לו ביקורת על מפקד חיל הים שישב בפאקינג זודיאק ולא בחדר פיקוד? כבר כתבתי על זה פוסט, זה מגוחך.

וכולם שם עכשיו מלקקים אחד לשני ולעצמם את הישבן:

רב אלוף גבי אשכנזי, אמר בתגובה כי הוא מאמץ את ממצאי התחקיר הצה"לי ואת הלקחים העולים בו. הרמטכ"ל אמר כי "תחקור מומחים שכזה נמצא ביסוד התרבות הארגונית של צה"ל כגוף מבוקר, שקוף, לומד ומפיק לקחים שתכליתו להשתפר כל העת על מנת להתמודד עםהאתגרים הניצבים בפניו".אבל אתם יודעים מה, עכשיו שאני חושב על זה עוד פעם,יכול להיות שכולם קוראים את הדו"ח לא נכון?  יכול להיות שהוא פשוט ניסה להגיד שזו פאשלה מטורפת ואין את מי להאשים כי כולם שם מטומטמים וכדאי שבפעם הבאה ישלחו את השייטת להביא להם איזה תמנון שלפחות יחליף את המודיעין הכושל.

פוסטים קשורים:

רגעיו האחרונים של סוודט קיליצ'לר – עיתונאי טורקי שנהרג במשט לעזה

ואיפה היה מפקד חיל הים?