לצחצח חרא ולקרוא לזה זהב – משטרת ישראל

Posted on 2 ביולי 2010 של

1


בתחקיר של שי פוגלמן מהארץ "מי מנהל את משטרת ישראל?" מוצג לנו המנה"ל. מערכת ממוחשבת שמחליפה את סדרי העדיפות של השוטר מאכיפת חוקים, לריצוי הסטטיסטיקה. ברגע שאומרים לשוטר שהקידום שלו תלוי במה שהתוכנה אומרת ומה שהתוכנה אומרת מבוסס על מה שהוא מכניס לשם, זה לא מפתיע שאין לאותו שוטר שום סיבה להתייחס אל ספר החוקים. החוק משמש אותו רק כדי למצוא סיבות להכניס אותך לסטטיסטיקה וכמו שנאמר בכתבה:

בתקופה האחרונה גדל בצורה משמעותית מספר הדיווחים על אלימות חריגה בחדרי החקירות. מתוך עשרות עדויות שאספו הארגונים השונים התחילה להצטייר התמונה הבאה: שיטות החקירה ברוטאליות יותר מבעבר, בעיקר במקרים של בני נוער וצעירים תושבי כפרים באזור חברון, שהואשמו כי יידו אבנים על כלי רכב ישראליים

ובלי להכנס לבנאליות של הרוע ולעינויים שעוברים אנשים שאין להם שום יכולת להתנגד, בגלל שמפקד מפקד מרחב חברון יצחק רחמים רוצה להתקדם ולא אכפת לו לצאת קצת אייכמן, נישאר עם יכולת התיפקוד של המשטרה:

קצין משטרה: "תוכנת מנה"ל הורידה כמעט את כולם מהפסים. כמעט בכל תחנה יש התעסקות בנתונים, בניסיון לפצח את השיטה שתיתן להם ניקוד גבוה יותר. ברגע שהמפכ"ל הנוכחי הפך את התוכנה הזאת לפקטור מרכזי בהערכת תפקודם של שוטרים, כל המערכת נמצאת בסחרור, שבינו לבין תפקידי ויעדי המשטרה אין שום קשר".

וזה ממש לא רק בחברון, זה אצלכם מתחת לבית. עכשיו גם ברורה הסיבה שהמשטרה נטפלת בכמויות לסתם אנשים באמצע העיר או הנוהג החדש שמתיר להם לשפוך לך את הבירה ואם תתנגד הם כבר יכניסו אותך לסטטיסטיקה. לטובתם.

וחוץ מזה, מה זה?

משטרת ישראל משיקה בימים אלה מערכת ייחודית למנהלים, ראשונה בתחומה הן בארץ והן במשטרות העולם כולו. המערכת, ובשמה – מנה"ל (מדידה, ניהול והערכה למפקד) היא למעשה כלי למדידת רמת הביצועים של יחידות המשטרה.

חדש? פעם ראשונה? על מה הם מדברים לעזאזל? איזה יוצא 8200 מכר להם תוכנה שמרכזת נתונים והם חושבים שהם הראשונים? לא יאמן. מה הם חושבים שאין לנו טלוויזיה?

הנה מה שאמר מפקד תחנת המשטרה על הSTATS אותה תוכנה לאיסוף סטטיסטיקה על פעולותיהם של השוטרים בסדרה The Wire לפני כמה שנים טובות:

"Shining up shit and calling it gold so majors become colonels and mayors become governors"