הציור השבועי לילד – לאן נעלמו חדשות החוץ?

Posted on 23 ביוני 2010 של

11


לפני כמה ימים נכנסתי לאתר הנפוץ וחיפשתי כתבה מסויימת שקראתי שם קודם ועסקה במשהו שקרה מחוץ לגבולות ישראל  ולא הצלחתי למצוא, אז חיפשתי את חדשות החוץ בתפריט ונתקלתי בבעיה:

להיכן נעלמו חדשות החוץ? בין המוצאים לא יוגרל ציור של ג'קי

נכון שלישראלי אין עניין במה שקורה מעבר לנתב"ג אלא אם זה הכל כלול, מצד שני כמעט אף אחד לא מנסה אפילו לספר לו ונראה שגופי התקשורת המרכזיים מעדיפים לצמצם כמה שיותר את החשיפה של המקומי לעולם. לפני שניצן הורביץ עזב את הטלוויזיה ועבר לכנסת, עוד היתה פינה כמעט יומית בה אפשר היה להתעדכן בעברית בדברים שקורים שם בחוץ, אבל הרווח הפרלמנטרי שבמעבר לבית המחוקקים עלה לצופים יותר. על ערוץ 10 ועל המחליף של ניצן עדיף לא להכביר במילים, וגם על ההוא מ"מעריב" שהגיח לאחרונה באותה התוכנית ומדווח בעיקר על הדעות שלו על העולם, עדיף לא להכביר, נדמה שוויתרו שם על קול מקורי בנושא ויישרו קו עם המתחרים.

מלבד הויצטומיה "רואים עולם" וגדעון רמז בקול ישראל שספק אם הישראלי ברחוב שמע עליו, נשאר הצופה הלא מתמצא עם  קול ההון ושלטון ההמון מערוץ 2, שם חנוכת טוסטר ענק ביריד בוויומינג היא חדשת חוץ לגיטימית. עושה רושם שכבר שנים התקשורת הממוסדת, למעט עיתון "הארץ" שבין עורכי חדשות החוץ שלו לשעבר אפשר למצוא את אותו ניצן הורביץ ואפילו נציג ארץ האמורי, מעדיפה שהקוראים יתעדכנו מעט ככל האפשר ודרך מססנת "האם זה טוב ליהודים".

בתפריט של ווי-נט אין אמנם חדשות חוץ אבל יש גם ספורט וגם מונדיאל, כי זה כל מה שקורה בעולם כרגע, לפחות בזכות הכדורגל התרחב קצת העיסוק ביבשת הזנוחה שעיקר האיזכורים שלה בתקשורת הישראלית בשנים האחרונות כללו את המילה גיידאמק. זה עדיין  קצת מאד ואפילו ב "הארץ" משום מה מוסיפים דדיים למשהו כמו 30 אחוז מהכתבות מדרום אפריקה וברור שהעיתונים האחרים, ברגע שמשחק הגמר ינעל, לא יחזרו לעסוק במקום למעט סיפורים על שימון ומזוודות הגרעין או דיווחים עדכניים משנות השבעים והשמונים ש"מוכיחים" שהאפרטהייד זה לא כמו בארץ. אה וכמובן שתי דקות בערוץ 2 על שיפוץ כלוב הפילים בגן החיות בפרטוריה שמלווים כמובן במופע מאת רקדנים מהשבט המקומי שנשכרו כדי לקשט את המקום ועדיף בחזה חשוף.

המקום היחיד שקיים בשעת שיגרה מבחינת מכון שטיפת הראשים "כמו באמריקה!" (חיצוני+פנימי במבצע) שמפעילה התקשורת הישראלית על הצופה/קורא/מאזין, אם כבר מדברים על העולם אז זה ארצות הברית. כמה פעמים שמעתם את המשפט "אבל בכל העולם זה ככה, הנה באמריקה …" כמו לערוצים המובילים  גם למר ישראלי העולם מסתכם רק בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות והסיכוי הכמעט יחיד שלו לראות חדשות מאיטליה למשל, זה כשברלוסקוני עוד פעם לא שולט בעצמו ליד קטינות או אחרי פעולותיו של הצבא הציוני וכמובן אם יחנכו כלוב חדש לדובים בגן החיות במילאנו בנוכחות דוגמניות צמרת. הנה דוגמא, כולם שמעו על דליפת הנפט במפרץ מכסיקו אבל כמה יודעים על דליפת הנפט  שמאיימת על חופי סיני ומתרחשת ברגעים אלה בים האדום?

ההסגר התרבותי שהישראלי נמצא בתוכו גרוע יותר מכל חרם אקדמי או אחר שכנגדו הכרוכיות צווחות, החרם העצמי הזה שגורם לנבערות מסוכנת  גורם לי לסיים בנימה אישית. בשעה זו שבה מעמדה בעולם של מדינת היהודים נמצא בשפל והפעולות והמעשים שישראלים מבצעים בסביבתם גורמים לדוברי עברית בניכר להרגיש ממש לא נעים, יהיה זה נחמד ואף מועיל אם יחשף מר ישראלי לתרבויות אחרות. אם זה מרצון או אם לאו יהיה זה מאד רצוי להציג בפני המאור-לגויים כמה מדינות ובהם אנשים שלא מפחדים מברק אובמה מאמינים שחיים עדיפים על קדושה וחושבים שממלחמות עדיף להמנע.

חזרה לעמוד הראשי