ואיפה היה מפקד חיל הים?

Posted on 13 ביוני 2010 של

0


היום התפרסמה ידיעה שסיפרה לנו איפה בדיוק היה הרמטכ"ל בשעת המשט. גם הוא וגם סגנו לא טרחו לבוא לקריה והשאירו את ראש אגף המבצעים בקריה ואת האחריות האמיתית על האירוע למפקד חיל הים. ואיפה היה מפקד חיל הים בעת ששלל ספינות וחופן מסוקים פועלים יחדיו תחת פיקודו, במרכז שליטה ופיקוד על הסטי"ל? אולי על החוף במפקדת חיל הים? לא, בזודיאק. עם סכין בין השיניים. לפי עמוס הראל היום ב"הארץ":

"היעדרם של אשכנזי וגנץ ממוצב הפיקוד בתחילת ההשתלטות מנע הסתמכות מיידית מלאה על ניסיונם בעת התגלגלות הפעולה, שהרגעים הקריטיים שלה היו קצרים יחסית. בד בבד, נוצר לכאורה חוסר איזון בין מרום, המפקד הבכיר בשטח, לבין הקצינים בקריה. בשל מעמדו של מפקד חיל הים, הוותק שלו ואופיו הנחרץ, קשה לראות כיצד ראש אגף המבצעים יכול היה לשמש גורם מאזן מול ההחלטות בשטח."

מפקד חיל הים בכבודו ובעצמו, יושב במהלך מבצע להשתלטות על כלי שייט אזרחיים בסירת גומי, עם מצופים, ומנהל את הכוחות. אין שום הפתעה במה שהתרחש אחר כך. מהפרספקטיבה שלו הוא אולי אפילו פעל נכון כשכל מה שהוא רואה זה את החיילים שלו נזרקים למים מעבר למעקה. הבעיה שזאת לא אמורה להיות הפרספקטיבה שלו, הוא לא אמור לראות את השידרית של המרמרה בעינים והוא לא צריך לעלות על הסיפון, לפני שהמבצע נגמר. בטח ובטח כשמי שמעליו בשרשרת הפיקוד לא טורח להופיע.

זו דרך אגב אותה שרשרת פיקוד שלפי וויקיפדיה:

"שימוש בנשק הגרעיני הישראלי יכול להיעשות, על פי הערכות, רק בהוראה ישירה של ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל או שלושתם גם יחד. בהקשר להפעלת הפוטנציאל הגרעיני של צוללות דולפין נטען כי את מקומו של הרמטכ"ל בהפעלת הנשק הגרעיני ממלא מפקד חיל הים."

עכשיו אתם מבינים את הבעיה.

Army Man Pinata

יכול להיות שזה אפילו יותר קרוב ממה שאתם חושבים, הרי על פי התגובות בעם ובתקשורת הדבר שמדאיג יותר מהכל את הציבור הישראלי בנוגע למשט כרגע, אלו לא ההרוגים או שמא היחס של העולם לעניין, אלא העובדה שכולם ראו שפוצצו אותם במכות. הכבוד הלאומי מרוח על הכביש וסמי-טריילר עושה עליו רברסים. העובדה שהמדינה שמאמינה באלוהי הכח קיבלה כאפות מוציאה את הציבור הישראלי משיווי משקל והבעיה שההנהגה כנראה מבינה את זה. העובדה היא שהם לא מדברים מאז המשט ואף אחד מהם לא מחרחר מלחמות כדי לזכות בעוד כמה נקודות. וזה מדאיג מאד.

היום התפרסם אצל המלחיץ מדבקה, שסעודיה פתחה את המסדרון האווירי למטוסי ישראליים בדרך לאיראן, כדי שהאמרקיאים והישראלים יפציצו כבר. האם זה נשמע לגמרי דמיוני שהאנשים האלה ינסו להעלים את הכישלון הקולוסאלי שלהם עם המשט באיזה מבצע שיגמד את כל השאר וימנף את הזיקפה הלאומית? את עופרת יצוקה קיבלנו כדי להסתיר את לבנון ואולי הבעיה היא שעכשיו, אף אחד לא יורה עלינו קאסמים.

חזרה לעמוד הראשי