המקהלה העליזה.

Posted on 11 ביוני 2010 של

3


כבר שנים שנקודות ההזדהות שלי עם תושבי המקום שבו אני חי נמצאות בנסיגה. כירסום עקבי פתלתל ומתמשך שמגיע בחודשים האחרונים לקושי אמיתי לקיים דיאלוג בשפה אחת ובערכים  משותפים בסיסיים. איך אמור אדם לתפקד בתוך המון מוסת שרואה את המציאות ומפרש אותה בצורה זרה והיסטרית.

אני חי באומה שמונהגת ע"י חבורה של אנשי צבא ,שומרי בארים, יועצי תקשורת של אוליגרכים, עסקנים, לוביסטים של איילי הון וכנראה שגם יאיר לפיד. עם ממשלה שהחזון שלה לא מורכב יותר מחזונו של מג"ד בגולני:  לחתור למגע, לדבוק במשימה ולהכריע את האוייב בשטחו. אני מניח  שמדובר גם  הפעם בעוד ממשלה כושלת, לא יותר מעוד חרוז בשרשרת  ארוכה וחונקת שמונחת על הצוואר.  מה שהתווסף לתזמורת הצורמנית  הפעם הוא ההמון המריע באקסטזה, שהפך את הזמזום  הטורדני  לפסקול של סרט אימה. לא מדובר במפלצת מרוחקת ונטולת פנים, לעיתים אני ממש מזהה פרצופים מוכרים בין האגרופים המונפים וורידי הצוואר המתפקעים. איך לעזאזל כולם קמים כאיש אחד ומדקלמים את הסיסמאות ששוננו היטב בכותרות העיתונים ובמהדורות  החדשות המגוייסות. ממש לכל שאלה תשובה מאת יצחק לבנון. העולם כולו מוציא אותנו אל מחוץ לחומה ואנחנו מיד מתבכיינים במקהלה על צביעות כלל עולמית מופלאה וחוצה יבשות שנחתה על קהילתנו הקטנה והשקטה כרעם ביום בהיר. ממש כפי ששינן באוזנינו יועץ התקשורת של ביבי. מבלי לשאול שאלה נוספת, מבלי לתהות או אולי סתם להסתקרן מהתופעה המופלאה, בכל זאת תופעה שמאחדת את העולם כולו  והיא לא המונדיאל.   אותו הדין חל לגבי כל טענה עדות  או ביקורת העומדת בדרכה של השביעיה הסודית והזרוע המבצעת שלה המכונה בחיבה ובחביבות צבא העם. שופרות הדמוקרטיה הישראלית מתמצתות כל אירוע או דילמה מוסרית ,סבוכה ככל שתהיה, לכותרת  קצרה וקליטה שתחבר את הקצוות בקלות. לדוגמא הכותרת של ישראל היום אחרי המשט היתה : חיילים מול לינץ'. פשוט, קצר , יש מפלצת לשנוא ,יש קדושים להעריץ . איזה כיף לחיות פה, הכל פשוט ובהיר , כמו במערבון של סרג'יו ליאונה . כל כך קל להיות יועץ תקשורת , אפילו של אהוד ברק, כשאתה לא מחוייב לאמת .

אבדה תחושת הזולת הבסיסית ביותר במקום שבו אני חי, בתוך תרבות שמקדשת את השפע ,בתוך קהילה שמעודדת צריכה כדרך למילוי ריק ערכי. אף אחד  לא חושב להביט דרומה ולשאול האם דיכוי כלכלי חסר לב על הרצועה ויותר ממליון וחצי אזרחיה הוא שיבטיח לילדינו עתיד טוב יותר. ואל תגידו בעיה שלהם, הם בחרו בחמס. גם אתם בחרתם ליברמן.

חזרה לעמוד הראשי