הימני שאמר לא לפצצה – "הוועד לפירוז גרעיני של המזרח התיכון"

Posted on 10 ביוני 2010 של

0


לרגל הדיון היום בסכונות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנוגע לישראל, חשבתי להזכיר את "הועד לפירוז גרעני של המזרח התיכון".
הוועד הוקם בשנת 1960 כתנועת נגד לתומכי ההתגרענות ובראשם בן-גוריון. בין חברי הוועד בשעת הקמתו היה ישעיהו ליבוביץ' אבל אני אתמקד במייסד וברוח החיה מאחורי הוועד, אליעזר לבנה.
היום זה לא הגיוני להיות ימני, בעד ארץ ישראל השלמה ונגד היכולת הגרעינית של ישראל אבל נראה שללבנה לא היתה בעיה כזאת.
כסופר ועיתונאי לפני קום המדינה ייסד לבנה כמה עיתונים בינהם מערכות ובטרם, ועיצבן את ההנהגה בעיתון אשנב כשהתייחס באופן זהה לחללי ההגנה ולעולי הגרדום. מצד שני, כמה ימים לפני פרוץ המדינה, נשלח ע"י בן גוריון כדי להציל את המדינה שבדרך ולהרגיע את בגין. לאחר קום המדינה כחבר בכנסת הראשונה והשניה מטעם מפא"י, היה לבנה מהצד הימני של המפלגה ותמך, שמו שמיים, בקשר חזק עם האמריקאים.
ואם עוד היה למישהו ספק  בקשר לנטיותיו הפוליטיות ביולי 1967, כחודש לאחר הניצחון שפרותיו שוברים לנו את השיניים עד היום, חתם לבנה על מכתב המייסדים של "התנועה למען ארץ ישראל השלמה".

אליעזר לבנה

"הוועד לפירוז גרעיני של המזרח התיכון"

בשנת 1960 הקים לבנה את הוועד בטענה:
עברו של לבנה כחבר וועדת החוץ והביטחון והעובדה שחברי הוועד היו בשר מבשרו של הממסד, הביאו לכך שדעתו של הוועד הובאה לכל הגורמים הרלוונטיים ואפילו בשלב מסויים יגאל אלון "נחשב" לנציג הוועד בממשלה. כמובן שכל הדיונים האלה נעשו מאחורי מסך סודיות, את הציבור מעולם לא חשבו לערב בעניינים האלה. בהחלט יכול להיות שכדי לנצח בוויכוח היום, הוא היה מדליף משהו והופך את הדיון לפומבי אבל אז לא עשו דברים כאלה ובכל מקרה הוועד פסק מפעילות ב67 והמבין יבין.
אז קודם כל, העובדה שאנשים כמו אליעזר לבנה וישעיהו ליבוביץ' צעדו שכם אל שכם מעידה על השבר האיום בחברה הישראלית לאחר 67, הרי שיתוף פעולה כזה הוא בלתי נתפס בימינו. ושנית  מסתבר שאפשר גם להיות ימני וגם להשתמש באותן סיבות שהסמולני מנמק איתן למה אסור לישראל לפתח נשק כזה. עליו אף אחד לא יכול להגיד עוכר ישראל ובטח אי אפשר לומר שלא ראה את העתיד כי ראו איזה פלא, שנים אחר כך איראן משתמשת בתירוץ הזה בדיוק כדי לבנות איזה התקן או שניים  ובראש המעצמה הגרעינית הגדולה ביותר בעולם, זו שבקשרים עימה תמך בכל מאודו,  עומד מישהו שחושב כמותו.
Posted in: היסטוריה