דר שפיגל השבוע (23)

Posted on 9 ביוני 2010 של

0


לאחר התפטרותו של הורסט קוהלר מנשיאות גרמניה המעומד לנשיאות יואכים גאוק (בשער), הנהנה מתמיכת האופזיצה, הSPD והירוקים וגם מחלק ממפלגת הקואליציה FDP, מהווה איום רציני על המועמד המועדף של ראש הממשלה אנגלה מרקל, כריסטיאן וולף.

______________________________________________________

כלכלה חדשה

יזמות כלכלית חדשה מתפשטת בגרמניה ודוחקת את המתחרים הוותיקים ממרוקו ואפגניסטן מחוץ לשוק. גידולי גראס בחללים שעברו הסבה מחליפים את החשיש המיובא. בעבר הצמח גודל באיזורים המערבים של גרמניה בעיקר ורובו הועבר לניקוי וחיתוך העלים בידי עובדים מיומנים בהולנד ומשם למכירה בקופי שופס במדינה. היום חלק גדול מתעשיית הגידולים המחתרתיים עברה למזרח אירופה ורוב החומר נמכר בתוך גרמניה כשאת השלב עתיר העבודה מבצעים עובדים מקומיים. התעשיה מגלגלת סכומי עתק כשקילוגרם של פרחים מיובשים ומוכנים לעישון נמכר בכ3-4 אלפי יורו ולצרכן הסופי בכפול מכך. הרשיות החרימו מאחד האנשים שנתפסו לאחר שגידל מריחואנה, 2 פורשה, אסטון מרטין  ו 10 (עשר) יאכטות.

הכיכר מתנצלת בפני קוראיה על העלאת הנושא בשעת יובש קשה זו.

***************************************************

מלכה אנגלית

מלכת היופי האנגליה, שנבחרה למקום השני אבל הוקפצה שלב בגלל שמיס מנצ'סטר הכניסה אגרוף לפנים של הזוכה, תומכת בעכשיו במבצע הצבאי באפגניסטן ובחיילים המשרתים שם. בשנת המלכות שלה היא החליטה להתרכז בנושא הזה בין השאר לבקשת הצבא. מאחר שעוד לפני התחרות היא שירתה כחיילת כמה פעמים בעירק העניין אינו מפתיע כמו הנסיבות שהובילו לזכייתה.

***************************************************

בלי שלאף-שטונדה

המיצג המוזאלי הכי ספקטקולרי בהסטוריה של האומנות. כך מכנה השפיגל את העבודה הזאת. כל יום במשך 75 ימים ישבה האמנית הסרבית מרינה אברמוביץ' על כיסא במוזיאון לאומנות מודרנית בני יורק בלי לקום, אפילו לא לשירותים. במשך כל הזמן הזה היא הסתכלה על הקהל שישב מולה על כיסא נוסף, אחד בכל פעם, כשהיושב על הכסא מחליט בעצמו מתי לקום. אחד הצופים, מקסיקני עם שפם,  בא 21 פעמים וישב את כל 7 השעות יותר מפעם אחת. הלחץ החברתי הכי חזק שאי פעם חוויתי, כך תאר  צופה אחר את הישיבה על הכסא תחת מבטה הבוחן של האמנית. התור לכסא הגיע בימים האחרונים של התערוכה לכ20 שעות ובין היושבים נצפו גם ביורק, לו ריד ופטי סמית.

***************************************************

בדד, במשעול אל האין

וכאן אתם מוזמנים לקרוא על מדינה מזרח תיכונית ועל בחירתה בבידוד בין לאומי, בגרסא האנגלית של המגזין.

________________________________________________________________________________